A selection of high-quality upholstery fabrics is available. The armrests are 23 cm wide, and the broad, square armrests are practical, perfect for placing a book or coffee cup. For added comfort, you can also order matching headrests and an electric footrest with the sofa.
You can explore the full fabric selection at our showroom at Riia 142, Tartu.
Please note that the actual color may vary from what appears on the screen. We recommend checking the colors in our showroom.
Materjalid
| Kangas | 20% Lina, 80% Puuvill |
|---|---|
| Pehmendus | Spiraalvedru, Polüuretaanvaht |
| Raam | Teras, Tamm |
Dimensioonid
| Kõrgus | 85cm |
|---|---|
| Istumiskõrgus | 45cm |
| Istumissügavus | 50cm |
Additional information
| Height | 90cm |
|---|---|
| Sitting height | 43cm |
| Sitting depth | 65 cm |
| Width of armrest | 23 |
| Versions | Plaza 1(100)+CD, Plaza 1+D, Plaza 2, Plaza 2+CD, Plaza 2+D, Plaza 3, Plaza 3+CD, Plaza 3+D, Plaza D+1, Plaza D+2, Plaza D+3 |
|---|---|
| Legs | L78 black |
| Online store fabric selection | CASUAL river, CASUAL spring, CASUAL desert, CASUAL gold, CASUAL griffin, CASUAL ivory, CASUAL misty, CASUAL truffle |
|---|---|
| Weight | 70 kg |
| Dimensions | 243 × 100 × 90 cm |
Free shipping
Free shipping across Estonia from
orders over €500.
Home delivery
Delivery to front door (mainland Estonia):
€59.00
Delivery to front door (islands):
€99.00
Installation & pickup
Delivery with installation (Harju and Tartu county):
€149.00
Order pickup from Tartu showroom (Spektri 6):
€0




