Durability is ensured by the plywood and wood frame and quality upholstery. The width of the armrests can be chosen according to your preference – either tapered from front to back: 22 cm at the front and 17 cm at the back, or 17 cm and 13 cm at the back, or straight armrests with widths of 13 cm and 8 cm.
You can explore the full fabric selection at our showroom at Riia 142, Tartu.
Please note that the actual color may vary from what appears on the screen. We recommend checking the colors in our showroom.
Materjalid
| Kangas | 20% Lina, 80% Puuvill |
|---|---|
| Pehmendus | Spiraalvedru, Polüuretaanvaht |
| Raam | Teras, Tamm |
Dimensioonid
| Kõrgus | 85cm |
|---|---|
| Istumiskõrgus | 45cm |
| Istumissügavus | 50cm |
Additional information
| Height | 81 cm |
|---|---|
| Sitting height | 42cm |
| Sitting depth | 58 cm |
| Width of armrest | 22/17 cm |
| Versions | Padova 140 |
|---|---|
| Legs | L13 black |
Free shipping
Free shipping across Estonia from
orders over €500.
Home delivery
Delivery to front door (mainland Estonia):
€59.00
Delivery to front door (islands):
€99.00
Installation & pickup
Delivery with installation (Harju and Tartu county):
€149.00
Order pickup from Tartu showroom (Spektri 6):
€0











