The frame is made of birch plywood and pine wood, offering long-lasting strength, while the high-quality, stylish upholstery and modern design emphasize the sofa bed’s durability and timeless appeal. The cushions are filled with polyurethane foam, which maintains their shape for many years to come.
You can explore the full fabric selection at our showroom at Riia 142, Tartu.
Please note that the actual color may vary from what appears on the screen. We recommend checking the colors in our showroom.
Materjalid
| Kangas | 20% Lina, 80% Puuvill |
|---|---|
| Pehmendus | Spiraalvedru, Polüuretaanvaht |
| Raam | Teras, Tamm |
Dimensioonid
| Kõrgus | 85cm |
|---|---|
| Istumiskõrgus | 45cm |
| Istumissügavus | 50cm |
Additional information
| Height | 95 cm |
|---|---|
| Sitting height | 46cm |
| Sitting depth | 55 cm |
| Width of armrest | 19 cm |
| Versions | Amore 2BS+Dbox |
|---|---|
| Legs | L49 black, L49 oak stain |
| Online store fabric selection | CASUAL river, CASUAL gold, CASUAL griffin, CASUAL poppy, CASUAL truffle |
|---|---|
| Jalgade kõrgus | 12 cm |
Free shipping
Free shipping across Estonia from
orders over €500.
Home delivery
Delivery to front door (mainland Estonia):
€59.00
Delivery to front door (islands):
€99.00
Installation & pickup
Delivery with installation (Harju and Tartu county):
€149.00
Order pickup from Tartu showroom (Spektri 6):
€0









