The birch plywood and pine wood frame makes the product strong and durable. The upholstery is easy to clean and of high quality. The Mocca ottoman measures 65 × 95 cm with a height of 45 cm. The legs are made of metal, with a height of 15 cm. The ottoman pairs perfectly with the Mocca, Slim Line, and Plaza sofas, creating a stylish cohesive look.
You can explore the full fabric selection at our showroom at Riia 142, Tartu.
Please note that the actual color may vary from what appears on the screen. We recommend checking the colors in our showroom.
Materjalid
| Kangas | 20% Lina, 80% Puuvill |
|---|---|
| Pehmendus | Spiraalvedru, Polüuretaanvaht |
| Raam | Teras, Tamm |
Dimensioonid
| Kõrgus | 85cm |
|---|---|
| Istumiskõrgus | 45cm |
| Istumissügavus | 50cm |
Additional information
| Versions | Mocca ottoman 85×85 |
|---|---|
| Legs | L65 silver, L75 |
| Online store fabric selection | DEVON boudoir, DEVON onyx, DEVON linden, DEVON marine, DEVON sesame, DEVON shark, DEVON snow |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 85 cm |
Free shipping
Free shipping across Estonia from
orders over €500.
Home delivery
Delivery to front door (mainland Estonia):
€59.00
Delivery to front door (islands):
€99.00
Installation & pickup
Delivery with installation (Harju and Tartu county):
€149.00
Order pickup from Tartu showroom (Spektri 6):
€0






